QS63XXY12
Manufacturer
APEM Inc.
VIGOR # :
Description
INDICATOR 6MM FIXED YEL 12V WIRE
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
QS63XXY12 PDF
Type Description
Series:QS
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Yellow
Lens Color:Yellow
Lens Transparency:Diffused
Ratings:DC
Voltage:12V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.24" (6.00mm)
Lens Size:7.20mm Dia
Lens Style:Round with Convex Top
Millicandela Rating:20mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:30°
Termination Style:Wire Leads - 7.87" (200.00mm)