1092QD6-12V
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
PMI RND .5" LED 12V TAB SEMI-DOM
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
1092QD6-12V PDF
Type Description
Series:1092Q
Package:Bag
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Blue
Lens Color:Blue
Lens Transparency:Clear
Ratings:DC
Voltage:12V
Current:25mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.50" (12.70mm)
Lens Size:-
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:3200mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:-
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)