1091M5-24V
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LED IND LIGHT 24V GREEN
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
1091M5-24V PDF
Type Description
Series:1091M
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Green
Lens Color:-
Lens Transparency:-
Ratings:-
Voltage:24V
Current:-
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.50" (12.70mm)
Lens Size:-
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:-
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:-
Termination Style:Wire Leads - 4.6" (116.84mm)