Q16P5BZZRGB12ECA
Manufacturer
APEM Inc.
VIGOR # :
Description
PROMBLKBEZ RGB 12VDC IP67
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
Q16P5BZZRGB12ECA PDF
Type Description
Series:Q16
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Red, Green, Blue (RGB)
Lens Color:Clear
Lens Transparency:Diffused
Ratings:DC
Voltage:12V
Current:20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.63" (16.00mm)
Lens Size:18.30mm Dia
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:220mcd Red, 500mcd Green, 100mcd Blue
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:100°
Termination Style:Wire Leads - 7.87" (200.00mm)