FL1P-8NJ-1-R110V
Manufacturer
Mallory Sonalert Products
VIGOR # :
Description
LED RED 8MM NUT 110VAC/DC STK
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
FL1P-8NJ-1-R110V PDF
Type Description
Series:FL1P
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Red
Lens Color:Red
Lens Transparency:-
Ratings:AC/DC
Voltage:110V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.31" (8.00mm)
Lens Size:9.20mm Dia
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:1000 ~ 1500mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:35°
Termination Style:Quick Connect - 0.110" (2.8mm)