L58D-R24-W
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LED IND RED DIFF 24VDC 6" LEADS
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
L58D-R24-W PDF
Type Description
Series:L58
Package:Bag
Part Status:Not For New Designs
Type:LED
Lamp Color:Red
Lens Color:Red
Lens Transparency:Diffused
Ratings:DC
Voltage:24V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.19" (4.83mm)
Lens Size:7.11mm Dia
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:10mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:60°
Termination Style:Wire Leads - 6" (152.40mm)