PM53-YGW12.0
Manufacturer
Califia Lighting (Bivar)
VIGOR # :
Description
INDICATOR LED GREEN/YLW PNL MNT
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
PM53-YGW12.0 PDF
Type Description
Series:PM53
Package:Bag
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Green, Yellow
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Ratings:Vf (Typ), If (Max)
Voltage:2.1V Green, 2V Yellow
Current:30mA Green, 30mA Yellow
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.25" (6.35mm)
Lens Size:5mm, T-1 3/4
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:-
Wavelength - Peak:568nm Green, 590nm Yellow
Viewing Angle:40°
Termination Style:Wire Leads - 12" (304.80mm)
Ingress Protection:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1.11.071.001/0440
1.11.071.001/0440
LED PANEL IND 24V IP66/IP67/IP69