FL1P-6QW-2-R12V
Description
LED RED 6MM SNAP 12VAC/DC STK
DataSheet
FL1P-6QW-2-R12V PDF
Type:LED
Lamp Color:Red
Lens Color:Red
Lens Transparency:-
Ratings:AC/DC
Voltage:12V
Current:15mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.24" (6.00mm)
Lens Size:7.40mm Dia
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:1000 ~ 1500mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:35°
Termination Style:Wire Leads - 7.3" (185.42mm)