
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bag |
| Part Status: | Active |
| Type: | LED |
| Lamp Color: | Red |
| Lens Color: | - |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Ratings: | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage: | 1.7V |
| Current: | 20mA |
| Panel Cutout Shape: | Round |
| Panel Cutout Dimensions: | 0.24" (6.10mm) |
| Lens Size: | 3mm, T-1 |
| Lens Style: | Round with Domed Top |
| Millicandela Rating: | 40mcd |
| Wavelength - Peak: | 645nm |
| Viewing Angle: | 35° |
| Termination Style: | Wire Leads - 6" (152.40mm) |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of MPR3SRDW6.0 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PMI .250" LED 120V WIRE DIFF RED
PANEL IND 5V 1/2" FLT ORG W/TERM
INDICATOR SQ GREEN LED WHITE CAP
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0603
LED PNL MT 1" 125VAC WT FLAT GRN
DIODE GEN PURP 400V 2A DO15
LED ASSY PNL 3MM RED DIFF 6"