LB03GW01-5C12-JC
Manufacturer
NKK Switches
VIGOR # :
Description
LED PANEL INDICATOR RED 12V
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
LB03GW01-5C12-JC PDF
Type Description
Series:LB
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Red
Lens Color:Red
Lens Transparency:Diffused
Ratings:DC
Voltage:12V
Current:26mA
Panel Cutout Shape:Rectangle
Panel Cutout Dimensions:0.88" x 0.64" (22.35mm x 16.26mm)
Lens Size:19.40mm x 13.20mm
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Millicandela Rating:-
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:-
Termination Style:Quick Connect - 0.110" (2.8mm)