PDB12-H2251-102BF
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
POT 1K OHM 0.08W CARBON LINEAR
Catalog
Rotary Potentiometers, Rheostats
DataSheet
PDB12-H2251-102BF PDF
Type Description
Series:PDB12
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance (Ohms):1k
Tolerance:±20%
Power (Watts):0.08W
Built in Switch:Detent
Number of Turns:1
Taper:Linear
Number of Gangs:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Temperature Coefficient:-
Rotation:300°
Resistive Material:Carbon
Termination Style:PC Pins, Board Locks
Actuator Type:Flatted
Actuator Length:0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)