3299W-1-254LF
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
3299W-1-254LF PDF
Type Description
Series:Trimpot® 3299 - Sealed
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:250 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:25
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.375" x 0.240" Face x 0.395" H (9.53mm x 6.10mm x 10.03mm)