84WR100KLF
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
84WR100KLF PDF
Type Description
Series:84
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:100 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:12
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Surface Mount
Size / Dimension:Rectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.295" H (6.35mm x 4.32mm x 7.49mm)