3059J-1-500LF
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TRIMMER 50 OHM 1W SLDR HOOK SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
3059J-1-500LF PDF
Type Description
Series:Trimpot® 3059 - Sealed
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:50 Ohms
Power (Watts):1W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:22
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder Hook
Size / Dimension:Rectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)