CT6ETP202
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
VIGOR # :
Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
CT6ETP202 PDF
Type Description
Series:CT6
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:2 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Square - 0.276" x 0.276" Face x 0.228" L (7.00mm x 7.00mm x 5.80mm)