M43P503KB40
Manufacturer
Vishay / Spectrol
VIGOR # :
Description
TRIMMER 50KOHM 0.75W PC PIN SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
M43P503KB40 PDF
Type Description
Series:43
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:50 kOhms
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:18
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.252" x 0.189" Face x 0.748" L (6.40mm x 4.80mm x 19.00mm)