SMUB102PET
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W GW TOP ADJ
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
SMUB102PET PDF
Type Description
Series:SMU
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Resistance:1 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:Square - 0.197" L x 0.177" W x 0.098" H (5.00mm x 4.50mm x 2.50mm)