3339S-1-200LF
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
3339S-1-200LF PDF
Type Description
Series:Trimpot® 3339 - Sealed
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:20 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:4
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.375" x 0.320" Face x 0.375" H (9.53mm x 8.13mm x 9.53mm)