3252W-1-203MLF
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TRIMMER 20K OHM 0.75W PC PIN TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
3252W-1-203MLF PDF
Type Description
Series:Trimpot® 3252 - Sealed
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:20 kOhms
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:25
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.500" H (12.70mm x 5.59mm x 12.70mm)