PVC6A200A01B00
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
PVC6A200A01B00 PDF
Type Description
Series:PVC6
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Resistance:20 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Ceramic
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Square - 0.272" x 0.272" Face x 0.205" H (6.90mm x 6.90mm x 5.20mm)