CFM25S120 PL
Manufacturer
Cincon
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 25W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
CFM25S120 PL PDF
Type Description
Series:CFM25S (25W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.1A
Power (Watts):25 W
Applications:Household Appliances, ITE (Commercial)
Features:Universal Input
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:84%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.10" W x 0.98" H (50.8mm x 27.9mm x 24.9mm)