
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AM2F-Z (2W) |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output 1: | 7.2V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 278mA |
| Power (Watts): | 2 W |
| Voltage - Isolation: | 3 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 71°C (With Derating) |
| Efficiency: | 64% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 12-SIP Module, 7 Leads |
| Size / Dimension: | 1.26" L x 0.32" W x 0.55" H (32.0mm x 8.0mm x 14.0mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of AM2F-0507SH30Z is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DC DC CONVERTER
DC DC CONVERTER 3.3V 5W
DC DC CONVERTER 15V 3.5W
DC DC CONVERTER 7.2V 2W
DIODE ZENER 0.4W
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP