ODC75-12SC48
Manufacturer
ETA-USA
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 75W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
ODC75-12SC48 PDF
Type Description
Series:ODC75-SC (75W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6.25A
Power (Watts):75 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:Railway
Features:Adjustable Output
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Efficiency:90%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Half Brick
Size / Dimension:2.40" L x 2.28" W x 0.59" H (61.0mm x 57.9mm x 15.0mm)