RV-093.3S/P
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
RV-093.3S/P PDF
Type Description
Series:ECONOLINE RV (2W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):8.1V
Voltage - Input (Max):9.9V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):600mA
Power (Watts):2 W
Voltage - Isolation:6 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:75%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP Module, 14 Leads
Size / Dimension:1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)