ALQ25A48N
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 5V 144W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
ALQ25A48N PDF
Type Description
Series:ALQ25 (144W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):25A
Power (Watts):144 W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OTP, OVP
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Efficiency:91%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension:2.30" L x 1.48" W x 0.38" H (57.9mm x 36.8mm x 9.7mm)