AM30CW-4815SNZ
Manufacturer
DComponents
VIGOR # :
Description
30W DC/DC IN 1"X1" ENCAPSULATED
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AM30CW-4815SNZ PDF
Type Description
Series:AM30CW-NZ
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2A
Power (Watts):30 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:88%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)