RCD-24-0.35/PL/B-R
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
LED SUPPLY CC BUCK 2-35V 350MA
Catalog
LED Drivers
DataSheet
RCD-24-0.35/PL/B-R PDF
Type Description
Series:LIGHTLINE RCD-24-PL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:Buck
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output:2 ~ 35V
Current - Output (Max):350mA
Power (Watts):12 W
Dimming:Analog, PWM
Features:Remote On/Off, OTP, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:96%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:6-SMD
Size / Dimension:1.22" L x 0.45" W x 0.26" H (31.0mm x 11.4mm x 6.6mm)