IMP4-1E0-1E0-1L0-10
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
IMP4-1E0-1E0-1L0-10 PDF
Type Description
Series:iMP® (1158W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:3
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 120 ~ 300 VDC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:5V
Voltage - Output 3:12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):35A, 35A, 17A
Power (Watts):554W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:2 kV
Efficiency:85%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, I²C Interface, PFC, PMBus™, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:10.00" L x 5.00" W x 2.50" H (254.0mm x 127.0mm x 63.5mm)