DT62PW080D
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 8V 40W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
DT62PW080D PDF
Type Description
Series:DT62-D (62W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:8V
Current - Output (Max):5A
Power (Watts):40 W
No Load Power Consumption:210mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 1
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Output Connector:Power DIN, 4 Pin
Cord Length:41.34" (1.05m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:5.20" L x 2.71" W x 1.57" H (132.0mm x 69.0mm x 40.0mm)