SNDHS250B48
Manufacturer
Cosel
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 48V 250W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
SNDHS250B48 PDF
Type Description
Series:SNDHS (250W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Voltage - Input (Min):200V
Voltage - Input (Max):400V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5.2A
Power (Watts):250W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:87%
Operating Temperature:-20°C ~ 95°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 2.42" W x 1.75" H (127.0mm x 61.5mm x 44.5mm)