AE10-EW-S5-DIN
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 5V 10W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AE10-EW-S5-DIN PDF
Type Description
Series:AE10-EW-DIN (10W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):100V
Voltage - Input (Max):1000V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2A
Power (Watts):10W
Voltage - Isolation:4 kV
Applications:-
Efficiency:72%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:3.78" L x 2.13" W x 1.44" H (96.1mm x 54.0mm x 36.6mm)