DTE6048S12-D
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 12V 60W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
DTE6048S12-D PDF
Type Description
Series:DTE60 (60W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5A
Power (Watts):60W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:92%
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.41" L x 2.67" W x 1.50" H (112.0mm x 67.8mm x 38.0mm)