AM20EW-2409S-NZ-K-ST
Manufacturer
DComponents
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 2X1, 20 W, 9~36
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AM20EW-2409S-NZ-K-ST PDF
Type Description
Series:AM20EW-NZ (20W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:9V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.22A
Power (Watts):20W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:89%
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:2.99" L x 1.29" W x 1.00" H (76.0mm x 31.5mm x 25.1mm)