AM20EW-11005SH22-NZ-ST
Manufacturer
DComponents
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 5V 20W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AM20EW-11005SH22-NZ-ST PDF
Type Description
Series:AM20EW-NZ (20W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):40V
Voltage - Input (Max):160V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4A
Power (Watts):20W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:84%
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (75.9mm x 31.5mm x 21.3mm)