PQAE50-D48-S15-TH
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
DC-DC ISOLATED, 50 W, 36~75 VDC
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PQAE50-D48-S15-TH PDF
Type Description
Series:PQAE50 (50W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.333A
Power (Watts):50W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:92%
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:2.99" L x 1.24" W x 1.00" H (76.0mm x 31.5mm x 25.3mm)