VHK150W-Q48-S12-DIN
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 12V 150W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
VHK150W-Q48-S12-DIN PDF
Type Description
Series:VHK150W-DIN (150W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):12.5A
Power (Watts):150W
Voltage - Isolation:-
Applications:-
Efficiency:88%
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.23" L x 4.01" W x 2.07" H (107.4mm x 101.9mm x 52.6mm)