D1U54-D-1500-12-HC3C
Manufacturer
Murata Power Solutions
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 12V 1500W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
D1U54-D-1500-12-HC3C PDF
Type Description
Series:D1U54-D-1500 (1500W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Front End
Voltage - Input (Min):-40V
Voltage - Input (Max):-72V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):125A
Power (Watts):1500W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:90%
Operating Temperature:-5°C ~ 45°C
Mounting Type:Rack Mount
Size / Dimension:12.66" L x 2.15" W x 1.57" H (321.5mm x 54.5mm x 40.0mm)