RBD-12-0.50/W
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
LED DVR CC BUCK-BOOST 8-40V 0.5A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
RBD-12-0.50/W PDF
Type Description
Series:LIGHTLINE RBD-12
Package:Bag
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:Buck-Boost
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):8V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output:8 ~ 40V
Current - Output (Max):500mA
Power (Watts):20 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:Analog, PWM
Features:Remote On/Off, OTP, SCP
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 75°C
Efficiency:90%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:1.28" L x 0.66" W x 0.44" H (32.6mm x 16.7mm x 11.1mm)