LXC42-1050SW
Description
LED DRIVER CC AC/DC 20-40V 1.05A
DataSheet
LXC42-1050SW PDF
Type Description
Series:LXC42 (42W)
Package:Bulk
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:20 ~ 40V
Current - Output (Max):1.05A
Power (Watts):42 W
Voltage - Isolation:3 kV
Dimming:-
Features:OVP, SCP
Ratings:IP66
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Efficiency:88%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)