RACD03-500
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 3-9.5V
Catalog
LED Drivers
DataSheet
RACD03-500 PDF
Type Description
Series:LIGHTLINE RACD03 (3W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Constant Current, Voltage
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):264VAC
Voltage - Output:3 ~ 9.5V
Current - Output (Max):500mA
Power (Watts):3 W
Voltage - Isolation:3 kV
Dimming:-
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:IP66
Operating Temperature:-20°C ~ 50°C
Efficiency:71%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:2.05" L x 1.17" W x 0.91" H (52.1mm x 29.6mm x 23.1mm)