ESS020W-1400-14
Description
LED DRIVER CC AC/DC 8-14V 1.4A
DataSheet
ESS020W-1400-14 PDF
Type Description
Series:ESS (20W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):120VAC
Voltage - Input (Max):277VAC
Voltage - Output:8 ~ 14V
Current - Output (Max):1.4A
Power (Watts):20 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:Analog, ELV, Triac
Features:OCP, OTP, SCP
Ratings:IP64
Operating Temperature:-
Efficiency:87%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.30" L x 1.57" W x 0.99" H (83.8mm x 39.9mm x 25.1mm)