PWM-120-36
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CV AC/DC 36V 3.4A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
PWM-120-36 PDF
Type Description
Series:PWM-120 (120W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Voltage
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:36V
Current - Output (Max):3.4A
Power (Watts):122 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:Analog, PWM
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:IP67
Operating Temperature:-40°C ~ 90°C
Efficiency:90%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:7.52" L x 2.48" W x 1.48" H (191.0mm x 63.0mm x 37.5mm)