LXV300-024SW
Manufacturer
UltraVolt
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CV AC/DC 24V 12.5A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LXV300-024SW PDF
Type Description
Series:LXV300 (300W)
Package:Box
Part Status:Last Time Buy
Type:Constant Voltage
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):12.5A
Power (Watts):300 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:-
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:IP67
Operating Temperature:-35°C ~ 70°C
Efficiency:93%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:8.82" L x 3.47" W x 1.30" H (224.0mm x 88.0mm x 33.0mm)