HLG-240H-30
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 15-30V 8A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
HLG-240H-30 PDF
Type Description
Series:HLG-240H (240W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Current, Voltage
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:15 ~ 30V
Current - Output (Max):8A
Power (Watts):240 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:-
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:IP67
Operating Temperature:-40°C ~ 90°C
Efficiency:92.5%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:8.67" L x 2.68" W x 1.53" H (220.2mm x 68.0mm x 38.8mm)