NPF-60D-36
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
LED DRVR CC AC/DC 21.6-36V 1.67A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
NPF-60D-36 PDF
Type Description
Series:NPF-60D (60W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:21.6 ~ 36V
Current - Output (Max):1.67A
Power (Watts):60 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:Analog, PWM
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:IP67
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:90%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:5.91" L x 2.09" W x 1.38" H (150.0mm x 53.0mm x 35.0mm)