LPF-16D-54
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
LED DRVR CC AC/DC 29.7-54V 300MA
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LPF-16D-54 PDF
Type Description
Series:LPF-16D (16W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:29.7 ~ 54V
Current - Output (Max):300mA
Power (Watts):16 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:Analog, PWM
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:IP30
Operating Temperature:-35°C ~ 70°C
Efficiency:84.5%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:5.83" L x 1.57" W x 1.26" H (148.0mm x 40.0mm x 32.0mm)