LU225S56K
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
VIGOR # :
Description
LIGHTING & ITE 225 WATTS SWITCHI
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LU225S56K PDF
Type Description
Series:LU225 (225W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Voltage
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):100VAC
Voltage - Input (Max):277VAC
Voltage - Output:56V
Current - Output (Max):3.2A
Power (Watts):-
Voltage - Isolation:3 kV
Dimming:-
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:-
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:92%
Termination Style:Rectangular, 6 Position
Size / Dimension:4.10" L x 2.20" W x 1.50" H (104.1mm x 55.9mm x 38.1mm)