HVG-100-15B
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CC/CV AC/DC 9-15V 5A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
HVG-100-15B PDF
Type Description
Series:HVG-100 (100W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Current, Voltage
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):180VAC
Voltage - Input (Max):528VAC
Voltage - Output:9 ~ 15V
Current - Output (Max):5A
Power (Watts):75 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:Analog, PWM
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:IP67
Operating Temperature:-40°C ~ 90°C
Efficiency:89%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:8.35" L x 2.68" W x 1.52" H (212.0mm x 68.0mm x 38.5mm)