ESS040W-1400-24
Description
LED DRIVER CC AC/DC 14-24V 1.4A
DataSheet
ESS040W-1400-24 PDF
Type Description
Series:ESS (40W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):120VAC
Voltage - Input (Max):277VAC
Voltage - Output:14 ~ 24V
Current - Output (Max):1.4A
Power (Watts):34 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:Analog, ELV, Triac
Features:OCP, OTP, SCP
Ratings:IP64, NEMA 410
Operating Temperature:-30°C ~ 90°C
Efficiency:87%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.30" L x 1.57" W x 0.99" H (83.8mm x 39.9mm x 25.1mm)