J115F21CH12VDCS61.5U
Manufacturer
CIT Relay and Switch
VIGOR # :
Description
RELAY UL PCB & QC GEN PURP SPDT
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
J115F21CH12VDCS61.5U PDF
Type Description
Series:J115F
Package:Tube
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):50 A
Switching Voltage:277VAC, 110VDC - Max
Coil Current:125 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Seal Rating:Sealed - Fully
Coil Insulation:Class F
Must Operate Voltage:9 VDC
Must Release Voltage:1.2 VDC
Operate Time:15 ms
Release Time:10 ms
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C